Chuck vs Geeks & Nerds

Miejsce na felietony, które możesz skomentować i ocenić. Zachęci to naszego autora, do kolejnych ciekawych felietonów.

Oceń.

10
6
86%
8
0
Brak głosów
7
0
Brak głosów
6
1
14%
5
0
Brak głosów
4
0
Brak głosów
3
0
Brak głosów
2
0
Brak głosów
1
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 7

Chuck vs Geeks & Nerds

Postautor: Note » 20 maja 2011, o 23:28

Chuck vs Geeks & NerdsSłówka „nerd” czy „geek” powinny być znane każdemu wielbicielowi Chucka. Tłumaczone były, przynajmniej w pierwszych odcinkach, jako „komp-maniacy” i „kujony” co z braku lepszego rodzimego odpowiednika trudno uznać za błąd, jednak wymyślne na siłę słówka są dalekie od oddania ich pełnego znaczenia. Są (zwłaszcza nerd) swoistym znakiem firmowym serialu, częścią jego tożsamości, dlatego warto coś więcej o nich napisać.

Obelga

Jeszcze niedawno słowa te miały odcień całkowicie negatywny. Tytuł Revange of the Nerds przetłumaczono jako Zemstę frajerów, co wydaje się dobrze oddawać idee. Geek z założenia miał być fajtłapą, dziwakiem, nie dbającym o własną higienę i wygląd. Ikonicznym przykładem są tu okulary w grubych oprawkach, najlepiej jeszcze sklejone taśmą. Często przedstawiany jako wątły chudzielec, lub wręcz przeciwnie: z solidną nadwagą. Jego mocną stroną może być intelekt czy pewne zdolności techniczne, natomiast w żadnym razie nie są to zdolności socjalne. Nerd trzyma się w wąskiej grupie swoich kolegów z którymi dzieli zainteresowania i nie posiada umiejętności towarzyskich, czy to z braku elementarnego przystosowania czy ze względu na brak zainteresowania. Wymownym przykładem jest tu pierwsza scena Chucka – który ucieka z własnego przyjęcia urodzinowego.

Potencjał

Jednak z czasem inne wymiary stały się definiujące dla tych określeń. Pierwsza zasadnicza zmiana to utożsamienie geeków z kujonami, a precyzyjniej ze specjalistami w jakiejś wąskiej dziedzinie. Mogą to być komputery, ale również fizyka teoretyczna czy astronomia. Często jest to wartość na tyle centralna, że cierpią na tym wszystkie inne. Fundamentalne znaczenie dla tego nowego wizerunku mają postacie pokroju Bila Gatesa – geeka który odniósł sukces. W takim wypadku nie trudno to, by ciężka aspołeczność nagle została ledwie drobną ekscentrycznością. Stąd pomysł, a potem rozczarowanie Heather Chandler (Chuck vs the Cougars), która poślubiła nerda oczekując, że się dorobi.

Geek Squad

Ze względu na utożsamienie se specjalistą w dziedzinie elektroniki i gadżetów oraz pewnie przewartościowanie pojęcia sieć Best Buy nazwała swój wydział serwisu komputerowego nazwą Geek Squad. Ciekawostką nie związaną z byciem geekiem jest to, że technicy Geek Squad byli wielokrotnie przyłapywani na nadużyciach związanych z pornografią. Nie wiem jednak czy była w to zamieszana Irene Demova.


Zainteresowania


W dniu dzisiejszym jednak geek wydaje się być wyznaczany przez co innego. Owszem, związanego z komputerami i rzadko będącego „duszą towarzystwa”. Jednak bardziej zwraca się uwagę na jego jego zainteresowania: czytanie komiksów, fascynacja fantastyką naukową i fantasy, mangą oraz grami nie tylko komputerowymi ale również „papierowymi” czyli bitewniakami czy RPG. Nie chodzi tylko samo „lubienie” zagadnienia, pasje stoi tu na granicy obsesji, a fani są znani z dyskutowania najbardziej zawiłych i dla przeciętnego widza nieistotnych aspektów danego tytułu.

Wymowne jest to, że dni dumy Geeka są organizowane 25 maja, czyli w rocznice premiery pierwszych Gwiezdnych Wojen.

Duma

Pojęcie zostało przewartościowane przez same osoby, do których się ono odnosiło: przyjęte i zmienione z obelgi na rodzaj samookreślenia. a Zachary Levi jest najlepszym przykładem bycia dumnym ze swojej nerdowatości. Trzeba zwrócić uwagę, że nawet jeżeli kiedyś chciano widzieć w nich frajerów i przegrańców wyłączonych z „mainstreamu” to jednak oni sami mają często na to zgoła inną perspektywę. Popularność w grupie rówieśniczej nie jest ich celem, ale w swoistej formie nonkonformizmu traktują ją jako coś płytkiego i niewartego uwagi.

Nerd-opera


Dzisiaj coraz częściej pojawiają się w kulturze popularnej, w tym i serialach. W serialu Alias (Agentka o stu twarzach) Marshall Flinkman był ekspertem od szpiegowskich gadżetów oraz wielbicielem komiksów i ogólnym geekiem. Podobną role pełni Katie – asystentka dr Powell z No Ordinary Familly. No i mamy, jak ja to nazywam, Nerd-opery, w których takie postacie stoją w centrum. Chuck, który z Brycem rozmawiał po klingońsku, nawet jeżeli ostatnio rzadko pokazuje się z tej strony, z początku był 100% nerdem. Nerdami nie przestają być praktycznie wszyscy głowni bohaterowie The Big Bang Theory, z Sheldonem, który wręcz ucieleśnia ideał, na czele:
Awatar użytkownika
Note
 
Posty: 1839
Rejestracja: 14 paź 2010, o 22:24
Lokalizacja: Podkarpacie
Online: 42d 5h 20m 38s
Ostrzeżenia: 1
Otrzymał podziękowań: 160 razy
Płeć: Fan
Ulubiona postać: Chuck
Obecnie oglądam: Nowości serialowe
    Windows 7 Firefox

Wróć do Felietony

Aktualnie szpiegują

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
ChuckTV.pl © 2010-2012 DuDeStudio.pl
cron