[PODSUMOWANIE] Sezon 2011/2012

Rozmowy na temat innych seriali.

[PODSUMOWANIE] Sezon 2011/2012

Postautor: FlashBack » 30 maja 2012, o 22:22

Za nami kolejny sezon serialowy, który dla wielu produkcji już się zakończył, a dla niektórych właśnie mija. Na przełomie następnego tygodnia pożegna się z nami niewiele seriali i ustąpią one całkowicie pola dla serii letnich, które z kolei przygotują nas na kolejne rozdanie, w którym zobaczymy kontynuacje tegorocznych premier, jak i zapowiedzianych, nowych pochłaniaczy czasu. Wbrew pozorom, sezon 2011/2012 był bardzo obfity, każdy widz mógł sobie dogodzić na własny sposób przy ustalaniu osobistej ramówki, nie brakowało chyba żadnego gatunku, którego nie można byłoby sobie zażyczyć. Oto kilka z nich w moim osobistym zestawieniu.

HITY!

PERSON OF INTEREST

Obrazek
NOWOŚĆ!
ODCINKI: 22
STATUS: PRZEDŁUŻONY NA 2 SEZON

To miał być kolejny procedural stacji CBS, która dała swoim widzom takie seriale jak CSI: Miami, CSI: New York, które nie różniły się od siebie aż tak bardzo, więc czym miałby zabłysnąć Person of Interest? Ano tym, że za produkcją stały nazwiska, JJ Abrams, Jonathan Nolan, Michael Emerson i Jim Caviezel, to pierwsza linia ataku, która zmiotła po drodze wszystko co napotykała, w tym mnie samego. Choć z początku wszystko to wyglądało niepozornie, to i tak pozostawiało miłe uczucie i satysfakcję z oglądania. Z biegiem czasu akcja nabierała rozpędu, (tak jakby kiedykolwiek zwalniała, albo stała w miejscu) a główna fabuła świeciła coraz mocniejszym światłem. Dla mnie jednak to nie jest główny powód, który stoi za moją sympatią do tego serialu, a główna para bohaterów, która przekonywała się do siebie nawzajem jak i ja do nich. Doszło to do takiego stopnia, że bardziej pochłaniały mnie przekomarzania się Johna i Harolda, niż losy osoby centrycznej odcinka. Nie można powiedzieć, że serial jest przełomowy, bo jest proceduralem, których było, jest i będzie jeszcze wiele, ale na pewno jest nietypowy i wyjątkowy w swojej dziedzinie, bo niesie ze sobą duży pokład szeroko zakrojonej fabuły, która na pewno będzie cieszyła jeszcze, mam nadzieję, nie tylko w następnym sezonie.

OCENA: 10/10

AWAKE
Obrazek
NOWOŚĆ!
ODCINKI: 13
STATUS: ANULOWANY

Podobnie jak Person of Interest, był to serial typowo policyjny, czyli proceduralny. Jednak podobnie jak produkcja CBS, Awake zaistniał dzięki motywowi przewodniemu, który zakrawał o sci-fi. Detektyw Britten i jego rodzina mają wypadek, od tej chwili bohater jest rozdarty między dwie rzeczywistości, w których zginęła jego żona (zielony świat), albo jego syn (czerwony świat). Fakt istnienia dwóch światów pozwala detektywowi efektywniej wykonywać swoją pracę i w końcu natrafić na dowody, że jego tragedia nie była tylko wypadkiem. Wszystko sprowadza się do heroicznej walki o sprawiedliwość i ukaranie winowajców swojego nieszczęścia. Awake to serialowa wersja Incepcji, gdyż głównie rozchodzi się o sny, które są poddawane analizie przez psychiatrów, którzy stanowią o sile i potencjale tego serialu. Jason Isaacs dał z siebie 120% możliwości, to dzięki niemu nawet najsłabszy odcinek sezonu oglądało się przyjemnie. Tak właściwie to serial nie miał wad, bo wszystko zostało zarysowane dobrze i wyraźnie. Serial zakończył się bardzo dobrze jak na produkcję anulowaną. Zakończenie można sobie interpretować dowolnie, ale zawsze dojdziemy do wniosku "Turtles all the way down". Mimo wszystko drzwi na kolejne sezony były otwarte i szkoda, że tak ambitnemu kawałkowi pracy przyszło się skonfrontować z mało wyrozumiałą widownią NBC.

OCENA: 9+/10

AMERICAN HORROR STORY
Obrazek
NOWOŚĆ!
ODCINKI: 12

Nietuzinkowy pomysł i nietypowa realizacja jak na dzisiejsze standardy. Interesująca obsada i intrygująca fabuła. Przyprawiające o ciarki ujęcia, wzbudzające niepokój u widza i przywołujące w pamięci smaki z dzieciństwa takie jak Gęsia Skórka, czy Buffy, które przepełnione były niesamowitym klimatem grozy. Nie wiem sam co mógłbym więcej napisać o tym serialu. Jestem ciekaw co przyniesie drugi sezon, ale mimo wszystko warto się zapoznać, bo na horyzoncie nie ma nic ciekawszego w tym temacie.

OCENA: 9+/10

HOMELAND
Obrazek
NOWOŚĆ!

Serial nie należy do moich ulubionych, ale nie mogę mu odmówić polotu i tego, że pomimo swojej tematyki potrafił mnie trzymać w napięciu przez całe dwanaście odcinków. Świetne kreacje głównych bohaterów, intryga na najwyższym poziomie i brak pieszczenia się z widzem amerykańskim. Realizm obdzierający ze skóry, do golusieńkich kości. Chyba najlepszy serial kablówek na rok 2011, to o czymś świadczy.

OCENA: 9/10

APARTMENT 23
Obrazek
NOWOŚĆ!
ODCINKI: 7

Sitcom od stacji ABC. Nie spodziewałem się, że tak mi się spodoba. Zacząłem oglądać głównie dzięki sympatii do 2 Broke Girls i jak się okazało, uczeń przerósł mistrza. Banalna historia: dziewczyna traci pracę, narzeczonego i mieszkanie, więc musi współdzielić miejsce pod dachem z typową zdzirą, której obycie jest dalekie od dojrzałego i odpowiedzialnego życia. Obsada, świetny, inteligentny humor i brak śmiechu z taśmy, a także postać Van der Beeka, który gra samego siebie to największe plusy tego serialu. O jego sukcesie może świadczyć fakt, że ABC postanowiło przesunąć emisję sześciu odcinków pierwszego sezonu jako sezon drugi.

OCENA: 8+/10

DOBRE

SPARTACUS: ZEMSTA
Obrazek
2 SEZON
ODCINKI: 10
STATUS: PRZEDŁUŻONY NA 3 SEZON

Tematyka i widowiskowość przebija wszystko. Aktorstwo na dużo wyższym poziomie niż w Grze o Tron, chociaż tutaj na minus nowy aktor wcielający się w rolę Spartacusa. Przesyt akcji umiejętnie równoważony znakomitą intrygą i dialogami. Szkoda, że większości aktorów już nie zobaczymy w dalszych seriach.

OCENA: 8+/10

GRIMM
Obrazek
NOWOŚĆ!

Serial, przy którym najpierw trzy razy przerywałem i podchodziłem do pilotażowego odcinka, potem przerwałem oglądanie na trzecim epizodzie, aż w końcu wróciłem do niego po zakończeniu sezonu i pozostałe dziewiętnaście odcinków łyknąłem w trzy dni. W przeciwieństwie do Once Upon a Time, Grimm jest mroczny, ma interesującą i bardzo rozbudowaną mitologię, którą prosi się kontynuować przez przynajmniej kolejne kilka sezonów. Z początku może nie jest tak ciekawie, ale im więcej czasu spędzimy przy tym serialu, tym więcej on da nam w zamian. Świetne występy gościnne, zwłaszcza siedem, które mi zostały w pamięci: Amy Acker, Titus Welliver, David Zayas, Patrick Fischler, Sebastian Roche i Jessica Tuck. Doskonała kreacja kapitana posterunku, który jest taką postacią, która wraz z wejściem na główny plan roztacza wokół siebie niesamowicie intrygujący klimat. Główna dwójka bohaterów: Nick i Monroe przywołuje na myśl duet Harold Finch & John Reese. Natomiast elementy miłosne nie rażą, bo są chyba najbardziej znośne ze wszystkich, które widziałem na przełomie ostatnich dwóch lat. Podejście i przedstawienie motywów baśni jest dużo lepiej zrealizowane niż w Once Upon a Time. Największa wada tego serialu to chyba te okropne twarze potworków, które objawiają się Grimmowi. Serial ma niesamowitą mitologię i nic tylko jak ją wykorzystywać przez następne lata.

OCENA: 8/10

FRINGE
Obrazek
4 SEZON
STATUS: PRZEDŁUŻONY NA 5 SEZON

Tak na szybko. Bardzo dobry sezon, drugi w moim rankingu na najlepszy we Fringe. Kiepski finał, zwłaszcza przez gościnny występ Leonarda Nimoya. Kilka słabych pierwszych odcinków, reszta, gra gitara.

OCENA: 8/10

THE WALKING DEAD
Obrazek
2 SEZON

Jakkolwiek denne i nudne nie byłyby odcinki, czy postacie w tym serialu, to ponad wszystko będzie mnie trzymała przy nim tematyka i klimat, a wszystkie odjazdy typu kobiety rozprawiającej się z zombie za pomocą miecza samurajskiego będę uznawał za mistrzostwo świata. Innej opinii o The Walking Dead nie mam.

OCENA: 7+/10

2 BROKE GIRLS
Obrazek
NOWOŚĆ!
ODCINKI: 24

Sam się zastanawiam jakim cudem zacząłem oglądać perypetie dwóch kelnerek z USA. Mimo wszystko ogląda się przyjemnie, humor jest w głównej mierze sprośny i dobrze, że główne bohaterki są urodziwe, bo inaczej byłaby lipa. Jest wątek polsko-ukraiński, który przetacza się przez połowę sezonu. W końcu się przekonałem do sitcomów, co nie wyszło mi dobrze przy oglądaniu Teorii Wielkiego Podrywu i Jak Poznałem Waszą Matkę.

OCENA: 7+/10

GRA O TRON
Obrazek
2 SEZON

Podobnie jak w przypadku The Walking Dead, Gra o Tron urzeka mnie tematyką. Drugi sezon to jednak nie to samo co pierwszy, a ciągłe narzekania malkontentów i fanów oddanych książkowemu pierwowzorowi utwierdzają mnie w przekonaniu, że w tym roku nie ma się co zachwycać. Na całe szczęście pokazano nam tą znakomitą batalię, dzięki której jestem w stanie na tydzień przed finałem podciągnąć temu sezonowi ocenę o dwa oczka.

OCENA: 7/10

SŁABE

MISFITS

Obrazek
3 SEZON
ODCINKI: 8
STATUS: PRZEDŁUŻONY NA 4 SEZON

Mi tam postać Rudego odpowiada bardziej niż Nathan, nie wiem po co te lamenty. Największy minus to kompletna utrata klimatu i potencjału, a także nudzenie widza klepaniem tej samej biedy przez cały sezon i wymyślanie absurdalnych mocy, kiedy te stare mogłyby jeszcze posłużyć do nakręcenia jeszcze kilku interesujących sezonów. Całe szczęście, że przyzwoicie, co jest rzadko spotykane przy tego typu wątkach, wybrnięto z pętli czasowej.

OCENA: 6-/10

CHUCK
Obrazek
5 SEZON
STATUS: ZAKOŃCZONY

Finałowy sezon choć początkowo zapowiadał się bardzo dobrze, to zamykając główny wątek po czterech odcinkach i wracając do kiepskiej rutyny typowej dla sezonu czwartego był po prostu kiepski i niegodziwy dla serialu z taką historią. Ostatnie kilka odcinków można było oglądać jednym okiem, klepanie schematów z poprzednich odcinków. Finał był typowym wyciskaczem łez i to chyba jedyne słuszne zakończenie dla takiego serialu.

OCENA: 5/10

ONCE UPON A TIME
Obrazek
NOWOŚĆ!

Strasznie się wynudziłem, fabuła mnie nie porwała. Żadna z postaci mnie nie zaciekawiła, początkowe sympatie przepadły po słabym zaprezentowaniu postaci Golda i Reginy. Sezon skończył się tak, jakby mógł się skończyć cały serial. Pojedyncze historie naprawdę kiepskie. Once Upon a Time ustępuje w każdym elemencie Grimmowi. Mimo wszystko ogląda się dla schematu typowo Lostowego.

OCENA: 4-/10

KITY!

VAMPIRE DIARIES
Obrazek
3 SEZON
STATUS: PRZEDŁUŻONY NA 4 SEZON

Największa porażka wśród seriali kontynuowanych tego sezonu. Cały potencjał opowieści został zmarnowany w przeciągu pierwszych dziewięciu odcinków. Dalsze stosowanie dziesiątek gamechangerów na przestrzeni paru odcinków wywoływało odruchy wymiotne. Najlepsze postaci sezonu zabito po dwóch odcinkach ich występu, natomiast większość głównej ekipy chciałoby się zakołkować na amen. Podobnie jak w przypadku Once Upon a Time wszystko równie dobrze mogłoby się zakończyć na tym finale, który swoją drogą zamykał w identyczny sposób pierwsze sezony Alcatraz i Homeland. Ostatnie dziesięć odcinków obserwowałem przez palce dłoni podtrzymującej moją głowę w geście facepalma. Z tego serialu się wyrasta na przestrzeni tych trzech lat, od kiedy to jest nadawany, ale sam serial nie dorasta do widza ani trochę.

OCENA: 3/10

TERRA NOVA
Obrazek
NOWOŚĆ!

Finał miał bardzo komiksowy styl i gdyby tak był prowadzony przez cały sezon bez niepotrzebnego naśladowania procedurala, który ma rację bytu tylko w teraźniejszości, to prawdopodobnie byłby drugi sezon. Niestety jednak było bardzo kiepsko, frustracja względem absurdów sięgała sufitu. Ciekawy pomysł na serial, niestety realizacja słaba i gdyby nie koszty to pewnie FOX zdecydowałby się na zamówienie na kolejny sezon.

OCENA: 3/10

ALCATRAZ
Obrazek
NOWOŚĆ!

Bardzo dobry pilot, a potem absurd przeganiał absurd. Brak konkretów, kompletna nuda i w dodatku słaby procedural. Kiepska realizacja, marne aktorstwo. Gdyby nie retrospekcje z lat 60' to serial wylądowałby w moim rankingu z pałą wielkości wieży Eiffla. Finał nie był niczym innym jak kosztowną reklamą dla samochodów marki Ford. Nie polecam, bo to tylko strata czasu, nawet jak na 12 odcinków anulowanego serialu.

OCENA: 2+/10

MISSING
Obrazek
NOWOŚĆ!

Z każdym tygodniem trwania serialu zadawałem sobie coraz więcej pytań odnośnie tego dlaczego zacząłem go w ogóle oglądać. Tani serial klasy C, z pompowaną sztucznie akcją i kiepską intrygą. Missing przypomniało mi o tych słabych filmach akcji sprzed 10-15 lat, gdzie pierwszy podejrzany był faktycznym sprawcą. Sceny gdzie snajper miał na muszce jedną osobę, a przy wystrzale okazywało się, że trafia w inną były tak komiczne, że aż żałosne. Na plus miejsce akcji, piękne europejskie widoki, ale na ryje aktorów to nie dało rady patrzeć. Cliffhanger na koniec dopełnia dzieła zniszczenia i ujmuje inteligencji scenarzystów.

OCENA: 2/10

TOUCH
Obrazek
NOWOŚĆ!

Moja osobista porażka pod względem oczekiwań. Cały rok przed premierą zbierałem najdrobniejsze nawet newsy o nowym projekcie Kringa. Miałem tak wielkie nadzieje co do tego serialu, że pilotażowy odcinek uznałem za wybitny, co owszem potwierdzało także wiele osób. Niestety. Na pilocie wszystko się skończyło. Potem jest takie dno i wymyślanie absurdalnych wątków, że nie wiadomo co ze sobą zrobić podczas oglądania. Załamać ręce? Podeprzeć się łokciami o biurko i schować twarz w dłonie? Nie wiem. W tym tygodniu finał, ale nie liczę już na nic. Z serialu wyniosę dwa cudowne cytaty, które pojawiają się w każdym odcinku po tysiąc razy: "Jaaaaaaaaake!", "I'm sorry but I think I suposse to help you somehow". Przed premierą zabawiłem się w proroka i wywróżyłem rychłe zamówienie na kolejny sezon, teraz chciałbym, żeby FOX wycofał się z tej decyzji, bo jeszcze przez pana Tima Kringa moja frustracja na Touch odbije się na ocenie Herosów.

OCENA: 2/10

KLUCZ
Obrazek
NOWOŚĆ!
ODCINKI: 7
STATUS: ZAKOŃCZONY

Jedyny polski serial w zestawieniu i od razu w udziale przypadło mu ostatnie miejsce. Kto oglądał ten wie na czym rzecz polega. Aktorstwo było główną przyczyną, dla której ledwo dało się zdzierżyć obejrzenie jednego i tak krótkiego odcinka. Momenty dramatyczne wychodziły ekipie Klucza przekomicznie. Śmiać się chciało, ale szacunek za próbę. Szkoda, że zakończenie mieli tak kiepskie, bo nic nie zapowiadało takiego zepsucia dość ciekawego, jak na polskie realia, pomysłu.

OCENA: 1+/10

Oceny dotyczą tylko pojedynczych sezonów, wyemitowanych w tym roku serialowym. Nie uwzględniłem w rankingu seriali Ringer i Borgias, w trakcie oglądania których jeszcze jestem.
Awatar użytkownika
FlashBack
Major

Online: 57d 2h 39m 56s
Ostrzeżenia: 1
Otrzymał podziękowań: 116 razy
Ulubiona postać: John Casey
Obecnie oglądam: Jak do tej lipy i dużo dalej
    Windows 7 Chrome

Wróć do Inne seriale

Aktualnie szpiegują

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości